Interpelacja w sprawie wpływu władzy wykonawczej na sądowniczą

Interpelacja nr 7145

do ministra sprawiedliwości

w sprawie wpływu władzy wykonawczej na sądowniczą

Zgłaszający: Michał Woś

Data wpływu: 24-12-2024

Szanowny Panie Premierze,

składam interpelację w sprawie przejrzystości oraz jawności spotkań przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej z udziałem sędziów, które odbyły się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) i/lub Ministerstwie Sprawiedliwości (MS).

Z doniesień medialnych wynika, że w ostatnich miesiącach miały miejsce dwa istotne spotkania, które budzą poważne wątpliwości co do ich przebiegu oraz zgodności z zasadami państwa prawa i niezawisłości sędziowskiej:

1) spotkanie obywatelskie ze środowiskiem prawniczym z udziałem prezesa Rady Ministrów,
2) konferencja pod nazwą „Drogi wyjścia z kryzysu konstytucyjnego”, która odbyła się 10 września 2024 roku.

Według dostępnych informacji jedno z tych spotkań odbywało się „w węższym gronie” przy drzwiach zamkniętych, co rodzi pytania o jawność oraz legalność takich praktyk w kontekście funkcjonowania organów państwa.

W związku z powyższym, proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy ze spotkań lub konferencji, o których mowa, sporządzono protokoły lub nagrania? Jeżeli tak, czy zostaną one udostępnione opinii publicznej? Jeśli nie, to dlaczego zaniechano takiej praktyki?

2. Czy spotkania były objęte klauzulą niejawności? Jeśli tak, to jaka była podstawa prawna nadania takiego statusu? Czy istniała możliwość zgłoszenia sprzeciwu wobec tej formy organizacji spotkania?

3. Jakie były kryteria doboru uczestników tych spotkań? Kto konkretnie podjął decyzję o ich zaproszeniu?

4. Czy podczas tych spotkań formułowano propozycje legislacyjne, ewentualne ustalenia lub inne propozycje dotyczące przyszłości wymiaru sprawiedliwości? Jeśli tak, to jakie?

5. Jakie mechanizmy zostały wdrożone, by zapewnić pełną zgodność procedur tych spotkań z zasadami państwa prawa oraz by chronić niezawisłość sędziowską?

Brak przejrzystości w tego rodzaju spotkaniach rodzi poważne wątpliwości co do intencji organizatorów, a także budzi obawy o ingerencję w niezależność wymiaru sprawiedliwości będącą filarem demokratycznego państwa prawnego.

Oczekuję szczegółowych odpowiedzi na powyższe pytania oraz podjęcia działań zapewniających pełną przejrzystość i zgodność z obowiązującymi standardami prawa.

Michał Woś

Inne zapytania

Odpowiedź na interpelację w sprawie wpływu władzy wykonawczej na sądowniczą

Odpowiedź na interpelację nr 7145 w sprawie wpływu władzy wykonawczej na sądowniczą Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha Warszawa, 22-01-2025 Treść odpowiedzi znajduje się w załączniku. Załącznikiodpowiedź na interpelację nr 7145.pdf