Interpelacja nr 5483
do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
w sprawie tzw. emerytur czerwcowych
Zgłaszający: Katarzyna Osos
Data wpływu: 15-10-2024
Szanowna Pani Minister! Do mojego biura poselskiego zwraca się wiele osób, które urodziły się po 1948 r., nabyły prawa do emerytury w latach 2009-2019 i przechodziły na emeryturę w czerwcu danego roku, w efekcie czego stały się poszkodowane z powodu mniej korzystnego sposobu waloryzacji świadczeń w porównaniu z osobami, które na emeryturę przeszły w maju czy kwietniu. Wynika to z faktu, że suma wskaźników waloryzacji kwartalnej, którymi zostały objęte składki emerytalne oraz kapitał początkowy przy przejściu na emeryturę w kwietniu lub maju, była zazwyczaj wyższa od wskaźnika waloryzacji rocznej, który stosuje się przy ustalaniu emerytury w czerwcu danego roku. Szacuje się, że osób pokrzywdzonych przez niekorzystny algorytm wymiaru emerytury może być blisko 100 tys. Mimo że 15 listopada 2023 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że sposób naliczenia tzw.
emerytur czerwcowych jest niezgodny z Konstytucją RP, to jednak chaos prawny wprowadzony przez poprzedni rząd przyczynił się do tego, iż przedmiotowe rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego może być uznawane za wydane z naruszeniem prawa. Czas płynie, a emeryci z tej grupy chcieliby w końcu doczekać się wdrożenia nowych przepisów, które wyrównają im świadczenie. Mając na uwadze powyższe oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wskazanej grupy emerytów uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
Czy ministerstwo jasno stoi na stanowisku, że wskazanej grupie emerytów należy się możliwość ustalenia na nowo wysokości emerytury, z uwzględnieniem zmian związanych ze sposobem waloryzacji składek emerytalnych oraz kapitału początkowego, a co za tym idzie wyrównanie świadczenia? Czy ministerstwo będzie do tego dążyć w projektowanych przez siebie przepisach? Na jakim etapie są obecnie prace i analizy w tym obszarze? Z wyrazami szacunku
Posłanka Katarzyna Osos